• 25 April 2024

Prawidłowa i zrównoważona dieta jest niezwykle ważna nie tylko dlatego, że pomaga zachować zdrową i szczupłą sylwetkę. Nie tylko ze względów estetycznych powinniśmy pamiętać tym, by nasza dieta była odpowiednio skomponowana i by nie brakowało w niej wszystkich składników z piramidy żywieniowej, oczywiście w odpowiednich proporcjach.
Są one uzależnione m.in. od wieku, płci, aktywności fizycznej – np. rodzaju wykonywanej pracy. Trzeba zadbać, by przede wszystkim nie zabrakło nam w diecie warzyw i owoców – co ważne – polskich, sezonowych – przywiezione z daleka, poza sezonem – nie mają po prostu takiej wartości. Dlatego gdy jest sezon na truskawki, jedzmy te właśnie owoce, gdy na jagody – sięgajmy po nie, zaś zimą zastąpmy je jabłkami, cytrusami. Niedobory składników odżywczych w przypadku zdrowych osób dbających o prawidłową dietę nie zdarzają się.
Tylko w szczególnych przypadkach konieczne jest stosowanie suplementów diety. Nie można też przedobrzyć – nadmiar niektórych składników może być po prostu szkodliwy.